Obserwatorzy

Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 19 czerwca 2012

Takie sobie rozważania czyli politycy dajcie nam spokój


Zbliża się 90 rocznica przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Jeszcze nie rozpoczęły się obchody a już zaczynają się POdchody.
Muzeum Śląskie w Bytomiu organizuje wystawę. Chciało zatytułować 
Górny Śląsk w ogniu - czas Powstań Śląskich.
I poszło o słowa „w ogniu”.
Senator Śmigielski z PO nie zgadza się na te słowa, bo rezerwuje je dla wojen a na Śląsku był tylko plebiscyt i powstania. Ręce opadają.
Dla przypomnienia panu  senatorowi -  „tylko” trzy powstania. Brało w nich udział kilkadziesiąt tysięcy ochotników. Nie tylko Ślązacy ale również ochotnicy z centralnej Polski i Wielkopolski. W jednej z najbardziej krwawych bitew pod  Górą św. Anny walczyli też  kadeci z Korpusu  Kadetów we Lwowie.
Powstania Śląskie przybierały także charakter wojny domowej. Walczył brat przeciwko bratu, ojciec przeciwko synom. Taka jest prawda i nie ma co udawać, że było inaczej.
Ja rozumiem, że były marszałek naszego województwa  ma nieco inne spojrzenie na tę kwestię ale po co wszystkim wokół uwidaczniać, że jest się historycznym laikiem? 
Z pewnymi rzeczami lepiej się nie obnosić.
Określenie „ w ogniu” , nie jest zarezerwowane tylko dla wojen. Odnosi się do każdego rodzaju walk.
No chyba, że do Powstańców strzelano  z proc  a 1,5 tys. z nich zginęło  nie unurzanych we własnej krwi ale w oślim mleku.
Nie wiem jak to się dzieje, że co który polityk chce prostować historię to daje ciała. Historii Śląska wyprostować się nie da. Jest pełna zakrętów i wybojów.  Jeśli  politycy chcą coś prostować to niech się wezmą za prostowanie bananów.
W historii krajów i regionów nie ma miejsca na proste Tak, proste Nie, tylko biel i tylko czerń. Panuje w niej cała gama szarości. Ból obok radości, krew i łzy obok wiwatów,
żal i zdrada obok zrozumienia, walki za , walki przeciw.

Żaden region kraju nie budzi tylu negatywnych emocji.  Dla jednych Śląsk to wyklęte miejsce, zamieszkałe przez ukrytą opcje niemiecką, dla innych przez oportunistów, wyrobników  i osobników o  inteligencji śledzia. Dla jeszcze innych przez wrogów polskości.
Rzadko kto nas pyta czym dla nas jest nasza mała Ojczyzna. Podobne pytania nie padają też pewnie i w Wielkopolsce, Małopolsce czy na Mazowszu ale tylko z jednego powodu. Ich polskość nie jest i nie była kwestionowana. To samo co nas , spotyka też Kaszubów.
Z podobnych przyczyn. Sławetny dziadek z Wermachtu do dziś ma się dobrze.
Dla większości z nas  Ślązaków , Śląsk jest wszystkim. Razem z jego bolesną i pogmatwaną historią i szarzyzną niegdyś pięknych miast. Patrzę na mój Bytom i serce mi pęka. Miasto rozpada się na moich oczach, pozostają tylko stare fotografie i wspomnienia. Przepadły  całe kwartały ulic i starych, pięknych kamieniczek.

90 rocznica przyłączenia Śląska do Polski nie obejdzie się bez zgrzytów. Politycy odstawią mowy, będą zapewne drobne przepychanki słowne podobne do tych senatorskich, na dzień, dwa o Śląsku zrobi się nieco głośniej.  Odezwą się panowie  z Ruchu Autonomii Śląska , ktoś znowu pogrzeje atmosferę kosmicznymi bzdurami lub kłamstwem. A potem umilkną fanfary, życie wróci do normy a tacy jak senator Śmigielski zajmą się  własnymi sprawami. I dobrze.

45 komentarzy:

 1. Myślę jednak, że te przepychanki są w większości tylko na poziomie politycznym /czyli żenującym/ - człowiek z człowiekiem zawsze się dogada...
  pozdrawiam
  Agnieszka
  cafetime.bloog.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co prawda,to prawda Agnieszko.Serdeczności

   Usuń
 2. Historia Polski jest kręta i zawiła, a Śląska w szczególności. Nie zrozumie ten, kto jej nie zna.
  Pozdrawiam serdecznie. Grzegorz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najgorzej jeśli uważa się za jedynego stojącego po stronie prawdy.Pozdrawiam serdecznie Grzesiu

   Usuń
 3. Życzę Ci dzisiaj wieczoru Cudownego.
  By Szczęście było u boku Twego!
  Pozdrawiam cieplutko...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje Agatuszko i Tobie wszystkiego dobrego życzę

   Usuń
 4. Już niejednokrotnie wypowiadałam się na temat inteligencji rządzących. Już mi się nie chce. Odnoszę wrażenie, że coraz więcej jest ludzi mających mózgi zamulone wypowiedziami tak "wybitnych osobistości" jak ksiądz Natanek czy o.Rydzyk. Nie przeskoczymy. Tylko nie wiem dlaczego głupota jest głośniejsza ?
  Pozdrawiam:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...bo głupota Ozonku jest pusta, a puste brzmi najgłośniej;)

   Usuń
  2. Nie nowina, że głupi mądrego przegadał;
   Kontent więc, iż uczony nic nie odpowiadał,
   Tym bardziej jeszcze krzyczeć przeraźliwie począł,
   Na koniec zmordowany gdy sobie odpoczął,
   Rzekł madry, żeby nie był w odpowiedzi dłużny:
   "Wiesz, dlaczego dzwon głośny? Bo wewnątrz jest próżny".
   Nie wiem czy pozostanie układ tego wiersza.Zobaczymy.
   Pa:)

   Usuń
  3. Przypomniałam sobie ten wiersz. Szkoda, że dopiero teraz. Krasicki pisał go chyba w XVIII wieku. Od tamtej pory ludzie powinni stać się mądrzejsi.
   :)))

   Usuń
  4. ...obserwując różne wypowiedzi, różnych ludzi, nt. historii zwłaszcza, śmiem twierdzić, że niewiele się zmienia...jakaś moda powtarzania objawionych "prawd" PRL-owskich nadal panuje...i co gorsze trudno ją pokonać...walka z wiatrakami...
   Miłego!:)

   Usuń
  5. Piękny i prawdziwy wiersz Ozonko. Masz racje Meg to walka z wiatrakami. Szkoda. Serdeczności Dziewczyny.

   Usuń
 5. ...i znów Śląsk w ogniu stanął...tym razem słownym...
  Serdeczności zasyłam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obawiam się, że to dopiero początek przepychanek.

   Usuń
 6. Macie ciężko na Śląsku - to fakt!
  Pozdrawiam-:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Łatwo nie jest ale rośnie młode pokolenie i w tym jest szansa na normalność. Serdeczności Edyto.

   Usuń
 7. http://tnij.org/q4eu..
  Politycy Hanno, często zakłamują historię.Znamy to z ..Historii.
  Serdeczności

  OdpowiedzUsuń
 8. http://youtu.be/p1c-HAmt5EI

  OdpowiedzUsuń
 9. Przepraszam, :)) zapomniałam ,że nie jesteś tu na Onecie:) chciałam wkleić piękną piosenkę w wykonaniu R.Rydla (DŻEM) do słów poety śląskiego T.K.Opowiedzcie wiatry. :)Tutaj nie umiem :)Serdeczności:) idę na mecz B.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam paru takich polików, którzy piszą nową historie kraju.Żenada.Linka wysłuchałam bo go skopiowałam. Uwielbiam Dżem i Ryśka Riedla. Serdeczności Oleńko

   Usuń
 10. Znam to z doświadczeń. Mieszkałem ok 18 mcy na Warmii. Tam "elyta" małego miasteczka, pogardliwie wręcz, wyrażała się - nawet oficjalnie - w obelżywy sposób o Mazurach. Z tej "elity" wrośli ci zwolennicy "opcji niemieckiej". Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie rozumiem tego różnicowania Heniu i nigdy nie zrozumiem.Buziaki

   Usuń
 11. Jak ci ludzie zdobyli wykształcenie ,przecież nawet ja cos pamietam ze szkoły mam na myśli historię

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oni są odporni na wiedzę Bogusiu. Liczy się tylko ich interes. Serdeczności.

   Usuń
 12. To naprawdę wysokiego gatunku idiotyzm, nie spodziewałem się że są przygłupy, dla których powstanie zbrojne nie oznacza ognia walki. Górny Śląsk ewidentnie nie ma szczęścia do polityków, którzy przypominają sobie o nim przy wyborach, a na co dzień bardziej pamiętają o historycznych faktach dotyczących Lwowa i Wilna, niż Górnego Śląska. To naprawdę żenujące, bo to właśnie rejon, który od czasów Kazimierza Wielkiego walczył nieprzerwanie o powrót do Rzeczpospolitej, kultywował polskie tradycje w czasach, gdy politycy dawno zapomnieli, że kiedyś do Polski należał i położyli na nim krzyżyk. Jakakolwiek próba ujmowania znaczenia walk o polskość Śląska jest żałosną ignorancją.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Idiotów nie sieją, sami rosną Wolandzie. To prawda bardziej pamięta się o Lwowie czy Wilnie niż o Śląsku.Bardzo mnie to smuci.Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 13. A to ja Haniu nie wiedziałam, że jesteśmy sąsiadkami zza miedzy.
  Tylko ja , jak twierdzili moi koledzy, zza granicy jestem i zawsze się dopytywali, czy w Sosnowcu ausweis miałam sprawdzany :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Urodziłam się w Bytomiu, mieszkałam w Zabrzu, mam rodzinę w Rudzie Śląskiej a mój syn ma narzeczoną z Sosnowca. Serdeczności przesyłam (bez sprawdzania ausweisu).

   Usuń
 14. Odkąd przestałam słuchać polityków, nabrałam więcej dystansu i spokoju :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem nie da się nie słyszeć. Niestety głupota ma siłę przebicia. Pozdrawiam Cię serdecznie Ewo.

   Usuń
 15. Najwięcej dystansu i kULTURY mają Alexandra i Eliza , oops!
  Danuta12

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie znam Ślązaków osobiście, poza oczywiście paroma osobami z blogu, ale wiem, jak bardzo związani są ze swoim regionem, jak ważna jest dla nich ich tożsamośc i odrębnośc. A politycy wszystko potrafią spłaszczyc, szukac drugiego dna. Serdeczności, Haniu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stosują wybiórczość Gaju. Biorą to co im najbardziej odpowiada a o reszcie milczą. Serdeczności.

   Usuń
 17. Żenujące jest to, że niewiedza otwiera usta zamiast je zamykać. Zagłusza prawdę o regionie.
  Przykre. Ale i niebezpieczne.
  Pozdrawiam Haniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo niebezpieczne Roksanno bo powoduje tylko zaognienie sytuacji a nam potrzebny jest spokój, rozwaga i prawda historyczna.Buziaki.

   Usuń
 18. Jak widać, nie fakty i nie hisotia są dla niektórych panów polityków najważniejsze. Nomenklatura, to jest ważne. A jak i to nie, to zawsze coś znajdą. Wszak nie uchodzi nie tak w ogóle sprzeciwu nie wyrazić. Śmieję się, ale to taki gorzki śmiech.
  Serdeczności Haniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem i mnie ten śmiech dopada i irytacja również.Ciekawe czy oni tacy się już urodzili, czy zgłupieli później? Serdeczności.

   Usuń
  2. Urodzili;( Każdy normalny człowiek radzi sobie w życiu, nie uciekając się do robienia kasy w polityce.

   Usuń
 19. Tylko czy oni/politycy mają jakieś swoje sprawy?!Poza władzą i kasą -oczywiście.Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mają. Trzymać władzę i kasę jak najdłużej.Serdeczności Dobrochno

   Usuń
 20. Dziękuję Haniu za ten wpis. Wiele mi wyjaśnił i pozwolił coś zrozumieć...
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się Rodorku. serdeczności.

   Usuń
 21. Jorguś z Zabrza21 czerwca 2012 05:52

  Poruszyłaś bardzo istotny problem !!!Bez Śląska nie istniała by ani II RP ani zadna następna.Przed wojną to był przez długie lata jedyny w Polsce region uprzemysłowiony, dzięki któremu można było potem budować port w Gdyni, Centralną Magistralę Kolejową ze Ślaska do Gdyni i wreszcie tzw.Centralny Okręg Przemysłowy (COP).Po wojnie było dokładnie tak samo,dzięki Śląskowi mogło sie odrodzić państwo Polskie w jego nowych granicach. Kto tego nie pamięta jest zwykłym baranem, niegodnym piastowania jakiejkolwiek funkcji w Polsce.Jestem poznaniakiem z urodzenia,ale na Śląsku mieszkam już 60 lat i tu założyłem rodzinę. Bardzo wysoko cenię Ślązaków ich regionalną kulturę i pracowitość. Moje dzieci są Ślązakami i są z tego dumni. Pozdrawiam serdecznie !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Jorguś za ten wpis.W zupełności się z Tobą zgadzam.
   Boli mnie takie traktowanie Śląska przez polityków i nie tylko.Serdeczności!.

   Usuń
 22. spóźniłam się na ten post Hanna. Pod komentarzem Jorgusia podpisuje się z czystym sumieniem.

  OdpowiedzUsuń